Atėjus šaltiems žiemos mėnesiams niekas taip nelepina, kaip židinyje ar malkomis kūrenamoje krosnelėje spragsinti ugnis. Tačiau jaukumas ir didžiausias šildymo efektyvumas priklauso ne tik nuo pasirinktos malkų rūšies, bet ir nuo to, kaip laikote ir paruošiate malkas. Šiame vadove aptarsime svarbiausius malkų laikymo ir kitus aspektus, kad galėtumėte kuo geriau išnaudoti malkas ir mėgautis šilta, efektyvia ir ekologiška ugnimi.
Tinkamo malkų laikymo svarba
Prieš pradėdami gilintis į malkų paruošimo ypatumus, pirmiausia supraskime, kodėl taip svarbu tinkamai laikyti malkas. Malkos, kaip ir bet kuris kitas medienos gaminys, yra jautrios drėgmei, kenkėjams ir puvimui. Netinkamas laikymas ne tik pablogina malkų kokybę, bet ir gali lemti mažesnę energijos išeigą bei potencialiai pavojingas situacijas.
1. Svarbus drėgmės kiekis: Drėgnos arba drėgnos malkos sunkiai užsidega ir dega neefektyviai, todėl išskiria mažiau šilumos ir daugiau dūmų. Be to, jos gali sukelti kreozoto sankaupas jūsų kamine, todėl padidėja kaminų gaisrų rizika.
2. Kenkėjų prevencija: Netinkamas sandėliavimas gali pritraukti vabzdžius ir graužikus, kurie gali apsigyventi jūsų malkų krūvoje ir padaryti žalos bei sukelti užkratą.
3. Puvimas: Kai malkos paliekamos veikiamos gamtos veiksnių, jos gali supūti arba supūti, todėl tampa netinkamos deginti ir jūsų investicijos tampa nuostolingos.
Dabar, kai supratome, kodėl labai svarbu tinkamai laikyti, panagrinėkime žingsnius, kaip užtikrinti, kad jūsų malkos būtų optimaliai paruoštos ir laikomos.
Malkų paruošimas
1. Pradėkite nuo tinkamų malkų: Pirmasis žingsnis siekiant užtikrinti efektyvų malkų naudojimą – pradėti nuo tinkamos rūšies malkų. Kietmedžio rūšys, tokios kaip ąžuolas,uosis ir beržas, idealiai tinka deginti, nes turi daugiau energijos ir dega lėčiau. Galima naudoti minkštąsias malkas, tokias kaip pušis ir eglė, tačiau jos paprastai dega greičiau ir išskiria daugiau kreozoto.
2. Supjaustykite ir suskirstykite pagal dydį: Supjaustykite malkas iki norimo ilgio, , ir suskirstykite jas į tinkamus gabalus. Mažesni gabalai džiūsta greičiau ir juos lengviau tvarkyti.
3. Skirkite pakankamai džiovinimo laiko: Tinkamai paruoštoms malkoms reikia laiko išdžiūti. Geriausia prieš naudojant malkas palikti bent tris – šešis mėnesius. Sukraukite malkas gerai vėdinamoje vietoje, atokiau nuo žemės, geriausia – malkinėje arba dengtame stelaže, kad malkos būtų apsaugotos nuo lietaus ir sniego.
4. Sukraukite taip, kad būtų užtikrintas oro srautas: Kai sukraunate malkas, pasirūpinkite, kad tarp malkų liktų vietos oro srautui. Tai padeda efektyviau garinti drėgmę ir pagreitina džiovinimo procesą.
5. Uždenkite viršų: Nors norite, kad malkų krūvos šonai būtų atviri orui, gerai uždengti viršų brezentu ar kita vandeniui atsparia medžiaga, kad jis būtų apsaugotas nuo lietaus ar sniego. Būtinai palikite atvirus šonus, kad būtų galima vėdinti.
Maksimaliai efektyvus malkų laikymas
1. Laikykite sausai: Pagrindinė malkų laikymo taisyklė – laikyti jas sausas. Šlapios ar drėgnos malkos blogai dega ir skleidžia daug dūmų. Šiam tikslui idealiai tinka gerai vėdinama malkinė arba dengta malkų lentyna.
2. Pakelkite nuo žemės: Laikykite malkas pakeltas nuo žemės, naudodami padėklus arba pakeltą stelažą. Taip išvengsite drėgmės prasiskverbimo į malkas iš apačios.
3. Palaikykite tinkamą oro cirkuliaciją: Norint išvengti pelėsio ir grybelio augimo, svarbiausia yra tinkamas vėdinimas. Pasirūpinkite, kad tarp medienos ir sandėliavimo vietos šonų būtų pakankamai vietos, kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti.
4. Naudokite metodą „pirmas įeini, pirmas išeini”, kai norite pasiekti malkas. Tai reiškia, kad pirmiausia naudokite seniausias malkas, o naujesnės galės toliau džiūti.
5. Reguliarus tikrinimas: Periodiškai apžiūrėkite malkas, ar ant jų nėra kenkėjų, pelėsio ar puvimo požymių. Nedelsdami pašalinkite visas pažeistas malkas, kad išvengtumėte tolesnės žalos.
Laikydamiesi šių rekomendacijų dėl malkų paruošimas ir sandėliavimo, galite padidinti jų efektyvumą ir užtikrinti saugią ir malonią patirtį, kai ateis laikas įžiebti židinį ar krosnį.
Išvados
Tinkamas malkų laikymas ir paruošimas – tai investicija į šilumą, komfortą ir saugumą. Pasirinkę tinkamas malkas, skyrę pakankamai laiko džiūvimui ir užtikrinę optimalias laikymo sąlygas, ne tik mėgausitės efektyvesne ugnimi, bet ir sumažinsite pavojų, pavyzdžiui, kaminų gaisrų, riziką. Taigi, pasinaudokite šia geriausia praktika ir kuo geriau išnaudokite malkas, kurdami jaukias akimirkas, kurias galėsite branginti šaltais žiemos vakarais.