Ligos išmoka dirbantiems su individualios veiklos pažyma

Daugelis dirbančių su individualios veiklos pažyma nustemba, kad jiems priklauso išmoka susirgus. Žinoma, yra tam tikri niuansai, kurie užtikrina, kad išmoka bus gauta, juolab, kad gausite tais pačiais metais, kaip ir sergate. Apie tai – trumpai ir aiškiai.

Aptarsime esminius niuansus, kurie padės geriau suprasti išmokos dirbantiems su IV niuansus.

  1.     Ligos socialinio draudimo stažas asmenims, kurie dirba su IV pažyma, skaičiuojasi panašiai kaip ir dirbantiems pagal darbo sutartį. Sodra nurodo, kad: „Teisę gauti ligos išmoką turi žmonės, apdrausti ligos socialiniu draudimu ir iki susirgimo turintys ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per pastaruosius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per pastaruosius 24 mėnesius šio draudimo stažą“.
  2.     Sukauptas stažas skaičiuojasi pagal įmokas, kurios yra vedamos Sodrai (galima kas mėnesį arba kartą per metus). „Jei įmokos sumokėtos nuo 1 MMA dydžio sumos – įgyjamas 1 mėnesio socialinio draudimo stažas“. Stažas bus didesnis arba mažesnis priklausomai nuo to, kokio dydžio įmokos yra sumokėtos.
  3.     Jeigu asmuo dirba pagal darbo sutartį ir IV verčiasi papildomai – išmoka einamą mėnesį gali būti gaunama už pajamas pagal darbo sutartį, o likusi už IV gali būti išmokama tik kitais metais (jeigu asmuo moka mokesčius kartą per metus deklaruodamas pajamas).
  4.     Daugeliui kylantis klausimas susijęs su įmokų dydžiu lemiančiu gaunamą išmoką. Sodros puslapyje pažymima, kad: „Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos sudarys 29,7 proc. nuo pusės Jūsų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatskaičius VSD ir PSD įmokų), 31,7 proc. tarifas galios, jei senatvės pensijai kaupiate papildomai II pakopos pensijų fonde“. Įmokos turi būti sumokamos iki deklaravimo pabaigos, tai yra, iki gegužės 1 dienos.
  5.     Svarbus aspektas, kad VSD įmokos gali būti mokamos avansu teikiant SAV pranešimą. Pavyzdžiui, 2020-ųjų metų vasario mėnesio įmokos gali būti sumokamos už kelis mėnesius ir net visus metus į priekį. Tai daugeliui dirbančiųjų pagal IV padeda jaustis ramesniems dėl savo socialinių garantijų.
  6.     Svarbu, kad asmenims, kurie dirba su IV pažyma – pirmas dvi ligos dienas išmoka už nedarbą nėra mokama. „Ligos išmoka iš „Sodros“ lėšų pradedama mokėti nuo trečiosios laikinojo nedarbingumo dienos ir mokama už darbo dienas (ne kalendorines) taikant 5 darbo dienų savaitę“.
  7.     Jeigu ligos išmoka reikalinga dėl to, kad slaugote šeimos narį – išmoka mokama nuo pačios pirmos nedarbingumo dienos.
  8.     Labai svarbu, kad mokant įmokas avansu būtų teikiamas SAV pranešimas. Kitu atveju išmoka nebus mokama. Nepateikus SAV Sodra paprasčiausiai nemato Jūsų atliktos įmokos.
  9.     Nereikia baimintis, jeigu ligos išmokos atveju bus apmokamos Jūsų klientams išrašytos sąskaitos. Tai išmokų dydžio nesumažins.

Viskas atrodo komplikuota? Išties, kur kas paprasčiau. Ypač, kai buhalterijos vedimą paliksite sistemai. saskaita123.lt – paprastas ir patogus sąskaitų išrašymo įrankis, kuris padės kur kas paprasčiau perprasti ir apskaitos vedimo niuansus.

Related Posts